Historia firmy
19 lipca 1977 roku nastąpiło oficjalne przekazanie inwestycji i uroczystość otwarcia nowego Zakładu. Na nowy budynek składały się: budynek 11- kondygnacyjny, hala produkcyjna, magazyny, pomieszczenia socjalne i budynki specjalne - łącznie 24 000 m2.
W 1975 roku w wyniku reorganizacji przeprowadzonej w resorcie górnictwa i rozwiązaniu ZKMPW, Elektrometal włączony został w skład nowo utworzonego, wielozakładowego przedsiębiorstwa pod nazwą Centrum Naukowo-Produkcyjnego Elektrotechniki i Automatyki Górniczej "EMAG" z siedzibą w Katowicach, przyjmując nazwę Zakładu Telemechaniki Górniczej " ELEKTROMETAL".
Dynamicznie rozwijająca się produkcja wymagała organizacji coraz większej ilości nowych stanowisk pracy i całych warsztatów, biur i pracowni dla rozrastających się służb zaplecza technicznego, wiekszych magazynów. 30 maja 1972 roku zatwierdzono założenia techniczno-ekonomiczne rozbudowy ELEKTROMETALU z lokaliacją przy ulicy Stawowej.
Elektrometal jako Spółdzielnia Pracy prowadził działanośc do 1970 roku, kiedy to został przejęty przez Zakłady Konstrukcyjno - Mechaniczne Przemysłu Węglowego z siedzibą w Gliwicach, przy których, z przejętej Spółdzielni, utworzono Zakład Doświadczalny Telemechaniki Górniczej " ELEKTROMETAL".
Prawdziwym hitem w latach siedemdziesiątych w zakresie sprzętu bezpieczeństwa górniczego była lampa benzynowa wskaźnikowa służąca do wykrywania metanu i dwutlenku węgla oraz ubytku tlenu w podziemnych wyrobiskach górniczych.
W grupie sprzętu oświetleniowego kontynuowano produkcję 3 typów ognioszczelnych lamp świetlówkowych ŚWIT oraz lamp turbinkowych rtęciowych LTR napędzanych sprężonym powietrzem, które przeznaczone były do oświetlania pomieszczeń zagrożonych wybuchem gazu, a pozbawionych sieci elektrycznej.
LTR-3
W 1950 roku do "FRANCOPOLU" przystąpiły dwie prywatne firmy, których baza techniczna umożliwiła rozszerzenie asortymentu produkcji wytwórni m. in o metalowe artykuły domowego użytku oraz proste w konstrukcji łącznice telefoniczne dające początek późniejszej, wieloletniej specjalizacji zakładu w produkcji urządzeń teletechnicznych. Te istotne zmiany rozwojowe w przedmiocie działalności produkcyjnej uwiecznione zostały w nowy szyldzie spółdzielni, którą przemianowano na Spółdzielnię Pracy "ELEKTROMETAL" Wytwórnię Elektroszczotek, Sprzętu Teletechnicznego i Metalowego.
Protoplastą ELEKTROMETALU była Spółdzielnia Pracy "Francopol" Wytwórnia Szczotek Węglowych założona w połowie 1948 roku w Cieszynie.