Firma

Historia firmy

2025
Wdrażanie maszyn i urządzeń
2017

W 2017 roku rozpoczęto wdrażanie maszyn i urądzeń w ramach realizacji projektu pt." Innowacyjny punkt redukcyjno-pomiarowy".

Sympozjum Górnicze w ramach obchodów 65 - lecia istnienia Spółki
2013

W ramach obchodów 65- lecia istnienia firmy Elektrometal, zorganizowano sympozjum nukowe " Łączność i Automatyzacja w Górnictwie" w Hotelu Stok w Wiśle.

Jubileusz 60-lecia istnienia firmy
2008

W 2008 roku firma Elektrometal świętowała 60-lecie istnienia. Tak szacowny jubielusz zorganizowany został w Teatrze im. Adama Mieckiewicza w Cieszynie.

Montaż gazomierzy
2008

Na początku 2008 roku zostala uruchomiona linia technologiczna do montażu gazomierzy holenderskiej firmy Imeter.

Jubileusz Obchodów 55- lecia ELEKTROMETALU
2003

W 2003 roku ELEKTROMETAL obchodził Jubileusz 55-lecia istnienia.

System Zarządzania
1998

Elektrometal starając się o wejście na nowe rynki zbytu potwierdził swoją fachowość poprzez certyifkację swojego Systemu Zarządzania. Pierwsze uroczyste wręczenie certyfikatu wydanego przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz towarzyszącego mu spójnego certyfikatu Międzynarodowej Sieci Certyfikacji IQNet nastąpiło 29 czerwca 1998 roku.

Na własny rachunek
1990

W 1990 roku ELEKTROMETAL uzyskał status samodzielnego przedsiębiorstwa państwowego.
Nowa forma prawna zakładu i jego dobra kondycja finansowa oraz otwarcie kraju na import ułatwiły firmie odnowienie i modernizację parku maszynowego. Wśród zakupów zrealizowanych w pierwszej połowie lat 90 znalazły się tokarki TZT-32 N3, linia do malowania farbami proszkowymi, maszyna kompaktowa TRUMATIC 120 ROTATION do obórki blach. Do większej inwestycji należało również zbudowanie przy zakładzie jedynej w Cieszynie dwuzbiornikowej stacji ładowania samochodów gazem płynnym propan-butan.

Skok w gazownictwo
1983

W obawie przed trudnościami w sprzedaży niektórych produktów, postanowiono uruchomić produkcję łatwiej zbywalnych wyrobów rynkowych. Ta zbawienna dla ELEKTROMETALU decyzja zaowocowała wdrożeniem na kilka lat nasadki sprężarki do zestawu wiertarki firmy EMA-COMBI a w 1983 roku - zaworów redukcyjnych R-10, przeznaczonych do redukcji ciśnienia gazu w domowych instalacjach gazowych.

Głównym rynkiem zbytu nadal pozostawało jednak górnictwo, toteż w kolejnych latach ósmego dziesięciolecia kontynuowane były intensywne prace nad wzbogaceniem asortymentu produktow dla tej branży oraz unowocześnianiem dotychczasowych wyrobów. W ofercie sprzedaży znalazły się takie nowe konstrukcje jak: urządzenie łączności dla ścian niskich GSTM-1, iskrobezpieczna skrzynka rozgałęźna ISR-1, lampa LU-40La, lampy świetlówkowe NLS-1, NLS-2 i OLS-1, system głośnomówiący ścianowy UGS-86, projektor POH-1, a także grupa urządzeń dyspozytorskich typu UDP i UDS oraz aparaty wielonumerowe ATW-86.

Uroczystość otwarcia nowego Zakładu
1977

19 lipca 1977 roku nastąpiło oficjalne przekazanie inwestycji i uroczystość otwarcia nowego Zakładu. Na nowy budynek składały się: budynek 11- kondygnacyjny, hala produkcyjna, magazyny, pomieszczenia socjalne i budynki specjalne - łącznie 24 000 m2.

Zakład Telemechaniki Górniczej
1975

W 1975 roku w wyniku reorganizacji przeprowadzonej w resorcie górnictwa i rozwiązaniu ZKMPW, Elektrometal włączony został w skład nowo utworzonego, wielozakładowego przedsiębiorstwa pod nazwą Centrum Naukowo-Produkcyjnego Elektrotechniki i Automatyki Górniczej "EMAG" z siedzibą w Katowicach, przyjmując nazwę Zakładu Telemechaniki Górniczej " ELEKTROMETAL".

Czas na własną siedzibę
1972

Dynamicznie rozwijająca się produkcja wymagała organizacji coraz większej ilości nowych stanowisk pracy i całych warsztatów, biur i pracowni dla rozrastających się służb zaplecza technicznego, wiekszych magazynów. 30 maja 1972 roku zatwierdzono założenia techniczno-ekonomiczne rozbudowy ELEKTROMETALU z lokaliacją przy ulicy Stawowej.

Zakład Doświadczalny Telemechaniki Górniczej " Elektrometal".
1970

Elektrometal jako Spółdzielnia Pracy prowadził działanośc do 1970 roku, kiedy to został przejęty przez Zakłady Konstrukcyjno - Mechaniczne Przemysłu Węglowego z siedzibą w Gliwicach, przy których, z przejętej Spółdzielni, utworzono Zakład Doświadczalny Telemechaniki Górniczej " ELEKTROMETAL".

Prawdziwym hitem w latach siedemdziesiątych w zakresie sprzętu bezpieczeństwa górniczego była lampa benzynowa wskaźnikowa służąca do wykrywania metanu i dwutlenku węgla oraz ubytku tlenu w podziemnych wyrobiskach górniczych.

W grupie sprzętu oświetleniowego kontynuowano produkcję 3 typów ognioszczelnych lamp świetlówkowych ŚWIT oraz lamp turbinkowych rtęciowych LTR napędzanych sprężonym powietrzem, które przeznaczone były do oświetlania pomieszczeń zagrożonych wybuchem gazu, a pozbawionych sieci elektrycznej.

 LB - 1

LTR-3

Spółdzielnia Pracy "ELEKTROMETAL" Wytwórnia Elektroszczotek, Sprzętu Teletechnicznego i Metalowego
1950

W 1950 roku do "FRANCOPOLU" przystąpiły dwie prywatne firmy, których baza techniczna umożliwiła rozszerzenie asortymentu produkcji wytwórni m. in o metalowe artykuły domowego użytku oraz proste w konstrukcji łącznice telefoniczne dające początek późniejszej, wieloletniej specjalizacji zakładu w produkcji urządzeń teletechnicznych. Te istotne zmiany rozwojowe w przedmiocie działalności produkcyjnej uwiecznione zostały w nowy szyldzie spółdzielni, którą przemianowano na Spółdzielnię Pracy "ELEKTROMETAL" Wytwórnię Elektroszczotek, Sprzętu Teletechnicznego i Metalowego.

Spółdzielnia Pracy "FRANCOPOL"
1948

Protoplastą ELEKTROMETALU była Spółdzielnia Pracy "Francopol" Wytwórnia Szczotek Węglowych założona w połowie 1948 roku w Cieszynie.

1948
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności
Serwis 24/7
+48 33 857 53 46